A londoni Pavegen System startup 2009-ben bocsátotta útjára az azóta is méltán sikeres szénlábnyom-csökkentő projektjét, a Pavegen energiatermelő padlóburkolat megoldást.
A fejlesztés lényege egy olyan energiát visszanyerő csempelap megalkotása, amely egy, a járókelők által sűrűn látogatott helyen a lépések mozgási, kinetikus energiáját alakítja át elektromos energiává. Az így nyert energiát vissza lehet fordítani olyan alacsonyabb energiaigényű alkalmazásokra, mint például a világítás, az útjelző fények és digitális hirdetések, vagy épp a vezeték nélküli rendszerek - hiszen egy ilyen forgalmasabb helyen egyetlen járókelő becslések szerint akár 2-8 W elektromos áramot is termelhet.
A Pavegen zöld technológiája az energiatermelésen túl az újrahasznosítában is előremutató példa: a burkolólapokhoz használt anyag teherautók kerékabroncsából 100%-ban újrahasznosított, tartós és vízálló gumi. Ugyanígy figyelt a Pavegen arra is, hogy a mozaikok további összetevőinek 80%-a is újrahasznosítható legyen. A csempék közepében található LED világítású logó pedig a visszanyert energia csupán 5%-át használja.
Nem meglepő hát, hogy a Pavegen lassan ma már a világ összes szegletébe gyártja padlóburkolatait, így például a londoni Heathrow reptér 3-as terminálja vagy a riói Shell futballpálya is kapott már „megújuló energiaburkolatot”. Legújabban az USA Közlekedési Minisztériumával karöltve a Fehér Háztól pár percnyire található Dupont Circle zsúfolt körforgalom és park „pavegenesítésével” nyit az amerikai piacra is.
És, hogy projektjeik egymást követik, arról nyomban meggyőzödhetünk, amint weboldaluk esettanulmányait vagy Laurence Kemball-Cook, a Pavegen atyja egyik, a jövőt zöld városoknak elképzelő TED Talk előadását jobban szemügyre vesszük.
(képek: pavegen.com)