Csökkents, hogy növekedhess!

Greenion blog

Greenion blog

5 technológia, ami megváltoztathatja a jövőt

2015. december 03. - Greenion

Minden technológiai áttörés más-más hatást gyakorol az életünkre. Némelyik találmány hasznos, némelyik igazi áttörést jelent és olyan is van, amelyik az első lépést jelenti egy új iparág születésében.  

A következő összeállításban azok a találmányok, mérföldkövek, szerepelnek, melyek fejlődését mindenképpen érdemes lesz követni, hiszen nem tudjuk, melyik lesz a legnagyobb hatással a jövőnkre.

1. Egymással kommunikáló járművek

Egyszerű wireless technológia teheti minden eddiginél biztonságosabbá a közlekedést.

A járművek többségét manapság is felszerelik valamilyen radar vagy ultrahang technológiával, ugyanakkor ezeknek a megoldásoknak komoly hátránya, hogy nem látnak tovább a legközelebbi akadálynál.

A technológia, amellyel az autók közvetíthetik egymásnak, a többi közlekedőnek a sebességüket, a kormánykerék helyzetét vagy a fékek státuszát – akár pár száz méter távolságból – már a küszöbön áll. A wireless technológiával továbbított információt a fogadó gépjármű feldolgozza, és részletes képet alakít ki a környezetéről, hogy veszély észlelése esetén előre figyelmeztethesse a sofőrt. Így például, ha egy keresztutcánál valaki nem adná meg a jobb kéz szabályt, és lassítás nélkül halad tovább, a jobbról érkező gépkocsivezetőt személyautója képes lesz figyelmeztetni a potenciálisan bekövetkező ütközésre.

Az első car-to-car communication technológiával felszerelt autó 2017-re elérhető lehet az USA-ban, hazai elterjedésükre valószínűleg valamivel többet kell majd várnunk.

gm-working-on-car-to-car-and-car-to-object-communications-technology_100399726_h.jpg

forrás: http://images.thecarconnection.com/

2. Internet közvetítő léggömbök

Héliumos léggömbökkel segítheti a Google, hogy emberek milliói hozzáférhessenek az internethez.
A cég először 2013-ban lebegtette be, hogy a sztratoszférában reptetett ipari léggömbökre szerelt bázisállomásokkal fedné le az alatta lévő földi területeket. Az egyes egységek energiaellátását napelemekkel oldanák meg, így jóval olcsóbban tudnának szélessávú internetelérést szolgáltatni, mint a hagyományos megoldásokkal.

A léggömböket mintegy 20 km magasra engednék fel a sztratoszférában, hogy ne akadályozzák a légi közlekedést. Éppen ebből adódtak azonban az első komolyabb problémák, ilyen magasságban ugyanis az akár 300 km/órás széllökések sem ritkák. A Google mára képes volt ezt a problémát is elhárítani. A széllökések irányát és erejét detektálni képes ballonok ugyanis képesek elkerülni az áramlatokat, mielőtt azok elérnék őket.

Az égen már ma is több 100 ilyen ballon úszik, 2015 végére pedig a hivatalos teszteket is elkezdheti a Google, amivel először szolgáltathat folyamatosan szélessávú internetet az újszerű megoldással. A cég szerint a léggömbök 1-2 éven belül komoly gazdasági előnyöket jelenthetnek a fejlődő országoknak, hiszen 4,3 milliárd embert juttathatnak internethez.

3. Tengervíztisztítás
Világszerte mintegy 700 millióan nem jutnak tiszta elég tiszta vízhez. Várakozások szerint ez a szám 10 éven belül akár az 1,8 milliárd főt is elérheti. Sokak egyetlen reális esélye az Óceánból előállított víz.
A megoldásra ebben az esetben sem kell már sokat várni. Izraelben 2013-ban épült először olyan üzem, ahol ipari körülmények között képesek a tengervízből ivóvizet előállítani. A mediterrán tengerpartoktól 10km-re fekvő Sorek-nek nevezett üzem várhatóan idén éri el teljes kapacitását és naponta akár 627 000 liter vizet is képes lesz majd megszűrni.

Az üzemet az IDE Technologies építette 500 millió dollárból. Érdekessége, hogy nem a megszokott desztillációs technológiát, hanem a fordított ozmózist használja. A magas szintű mérnöki tudásnak és anyagi előnyöknek köszönhetően minden eddiginél olcsóbban képes előállítani a tiszta vizet.

4. Greenion

Szakértők szerint az atmoszféra CO2 tartalmának jelenlegi növekedése egyedülálló az emberiség történetében, és ezt 90%-ban a fosszilis fűtőanyagok elégetése okozza. Ezért is szorgalmaznak egy, a Kiotói Egyezményhez hasonló, minden országra kötelező érvényű globális klímaszerződést, amely a CO2-kibocsátás csökkentési kötelezettséget írja elő.

auto-greenion-matrica.jpg

Ezen a területen jelenthet áttörést Mészáros Ferenc találmánya, a Greenion - a lista egyetlen hazánkhoz köthető szereplője. A Greenion megújuló energiával, önfenntartó módon működtethető füstgáz- és levegőtisztító rendszer. A szerkezetbe jutó magas gázkoncentrációjú keveréket elektrokémiai úton tisztítja, a műszaki megoldás a molekulák gerjesztésével az ózonrétegben zajló folyamatokat mintázza. A folyamat során a gázból ion és vízben oldott hidratált ion keletkezik, a szén-dioxid pedig gázkarbonát ionná vagy bikarbonáttá alakul, amely például a természetes vizekben is előfordul. Az ionizációhoz csak kismennyiségű energia szükséges, amit akár egy napelem is biztosíthat.

A technológia az ipari felhasználás és a mindennapi élet számos területére adaptálható. Ráadásul a jelenlegi állás szerint, a Greenion esetében sem kell már sokat várnunk, hogy elterjedjen a gyakorlati alkalmazásban. Mára elkészült a szén-dioxid-kibocsátást csökkentő rendszer első prototípusa - kifejezetten autókra optimalizálva. A fejlesztésnek köszönhetően a mostani változat könnyű adaptációt tesz lehetővé számos autótípuson, ráadásul a jelenlegi fejlesztésekkel elméletileg akár 50%-os CO2 kibocsátás csökkentést is elérhető.

5. Irányított fotoszintézis
A fotoszintézis folyamatába avatkoznának bele amerikai kutatók, hogy a fogyasztási igény folyamatos növekedése ellenére is jusson elég táplálék a Föld lakóinak. A folyamat, melynek során a növények a Nap energiájából szénhidrátot állítanak elő, természetes úton ma mindössze 1%-os hatásfok mellett történik.
2014 Decemberében egy 12 laboratórium konzorciumából álló genetikus csapat áttörést ért el a rizs fotoszintézisének típusa megváltoztatásban. Különböző típusú fotoszintézis géneket juttattak egy rizsültetvénybe és kimutatták, hogy végbemehet az úgynevezett a supercharged fotoszintézis csökkentett folyamata, amelynek során a növények sokkal hatékonyabban használhatják föl a Nap energiáját.

Kutatások szerint az újtípusú fotoszintézissel a rizs és a búza hektáronként 50%-al emelheti a termelést, ráadásul az is lehetséges, hogy a megegyező minőségű ételhez kevesebb vízre és műtrágyára lesz szükség.
A rizs esetében már bizonyított, hogy a növény fotoszintézise módosítható. A következő lépése a technológia alkalmazása teljes rizsföldeken, majd számos más ültetvényen, mint pl. búza, krumpli vagy alma. Ehhez azonban még legalább 10 évet várnunk kell.

 

Forrás: A listához a Technology Review (www.technologyreview.com) „10 Breakthrough Technologies 2015” összeállítását használtuk háttéranyagként, ill. forrásként az egyes technológiák bemutatásához.

A bejegyzés trackback címe:

https://greenion.blog.hu/api/trackback/id/tr878135600

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása