Hangyakolóniák, lepkerajok, gyíkok – ki gondolná, hogy ezek mind mintát jelenthetnek a robotok fejlesztésében? A német Festo cég legújabb projektjei, a BionicANTs, az eMotionButterflies és a FlexShapeGripper márpedig pont a természet megoldásait próbálja lemásolni a modern robotika eszközeivel.
„Termékeinkkel azt próbáljuk bizonyítani, hogyan befolyásolják az innovatív technológiai megoldások a munkaszervezés jövőjét, és hogy a természet alaptörvényei hogyan változtatják meg és fejlesztik az ipart.” – nyilatkozta a cég szóvivője.
A mérnökök leginkább a szállítás és logisztika terén próbálnak trükköket ellesni az anyatermészettől: például a nagyobb lepkerajok légbeli mozgását elemezve olyan robotokat terveznek, amik külső irányítás nélkül is képesek egymással összhangban repülni.
„Nem gondoljuk, hogy a jövőben robotlepkék repkednének a gyárakban. Azonban az integrált hálózati megoldásaikat alkalmazhatják majd a logisztikában, vagy a gyárak irányító rendszereiben.” - tette hozzá a Festo embere.
A hangyák esetében a Festo robotrovarai már képesek arra, hogy egy adott feladatot közösen, egymással kommunikálva oldjanak meg.
A képek forrása: festo.com